🌞 Ses vi i Allinge på Folkemødet?

Find fonden Incita Center for Autisme i Velfærdsteltet (J21) hos Selveje Danmark. Kig forbi og deltag i fælles samtale og refleksion om bl.a.

– hvordan skaber vi et mere rummeligt arbejdsmarked – og hvordan bryder vi barrierer for mennesker med handicap og psykiske udfordringer? Autisme og skolefravær – kom og bliv klogere, bidrag til at finde løsninger.


📅 Fredag d. 12. juni kl. 14.00, Velfærdsteltet (J21)
👷 👨‍🦼 På job med handicap – Det rummelige arbejdsmarked anno 2026
Kandidater med handicap fravælges stadig af arbejdsgiverne. Undersøgelser viser, at blot 61% af mennesker med handicap var i beskæftigelse i 2024, mod 86 % af mennesker uden handicap. For personer med større handicap var beskæftigelsesgraden kun 41 %.
Hvad skal der til for at få flere med?
Med udgangspunkt i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 tager vi temperaturen på det rummelige arbejdsmarked anno 2026.

📅 Fredag d. 12. juni kl. 10.00, Velfærdsteltet (J21)
📚 Autisme og skolefravær
Børn med autisme har markant højere skolefravær end andre børn. Nordiske undersøgelser peger på, at 40–60% af børn med autisme i perioder har så alvorligt skolefravær, at de ikke kommer i skole. Det er et problem.
Med dette event ønsker Center for Autisme at sætte spot på et vigtigt emne ved at belyse problemstillingen fra forskellige perspektiver – for herigennem at bidrage til at finde løsninger.

Vi har samlet en håndfuld dygtige mennesker med meninger og håber også DU kigger forbi og tager del i samtalen. Du er velkommen 🙌

Følg mere med på vores LinkedIn

Nyheder

Temaaften: sanser, sult og spisning med Kia Ehlers 22/10

Så er tiden kommet til næste temaaften i Herlev. Vi er glade for at kunne invitere jer til en aften, hvor vi denne gang sætter fokus på sanser, sult og spisning. Specialiseret ergoterapeut og familieterapeut Kia Ehlers vil give en introduktion til vores sanser og fortælle om, hvordan sansebearbejdning kan påvirke blandt andet

Læs Mere »
LinkedIn

Incita er en erhvervsdrivende fond

Incita er en socialøkonomisk virksomhedIncita er selvejende Kært barn har mange navne – sådan er det indenfor det formålsdrevne og selvejende område. Vi er fonde, foreninger, organisationer, institutioner mv. Vi er ikke en del af ”det offentlige” og vi er heller ikke en del af ”det private”. Vi er den

Læs Mere »
LinkedIn

🌞 Kig forbi og få en snak om stu

stu Incita Sydhavn og områdechef Anja Clausen er på #specialkompasset sammen med kollegerne fra stu Center for Autisme ved områdechef Kathrine Egelund Christensen og daglig leder Martin Bach Holst. Find os:onsdag d. 16/9 og torsdag d. 17/9. I dag til kl. 20 & i morgen til kl. 14.00 Vi glæder

Læs Mere »
LinkedIn

60 år i velfærdens tjeneste

60 år i velfærdens tjeneste – fra optræningsinstitut ved Rigshospitalet i 1966 til Revacenter i 1980s – til selvstændig erhvervsdrivende fond i 00s – til dét Incita vi kender i dag med Center for Autisme, stu, beskæftigelses- og sociale indsatser. I dag er en festdag. Medarbejderne har valgt – og

Læs Mere »