Incita Center for Autisme er at finde i Velfærdsteltet (J25) hos Selveje Danmark. Kig forbi og deltag i fælles refleksion om bl.a.
Hvordan skaber vi et mere rummeligt arbejdsmarked – og hvordan bryder vi barrierer for mennesker med handicap og psykiske udfordringer?
I år har Incita inviteret til fælles dialog om perspektiver på fremtidens velfærd. Vi deltager i fire events om trivsel, beskæftigelse og inklusion – og vi glæder os til at diskutere med dig.
👷 På job med handicap – 10 år med det rummelige arbejdsmarked
Er vi blevet mere inkluderende – eller bruger vi stadig ansættelser på særlige vilkår som “social washing”? Vi tager temperaturen med udgangspunkt i Incitas Arbejdsgiveranalyse 2025.
📅 Fredag d. 13. juni kl. 15.00, Velfærdsteltet
📚 Det store inklusionsdilemma i folkeskolen
Hvem er inklusion i skolen bedst for? For økonomien, for skolen, for eleven/eleverne? Center for Autisme sætter spot på emnet i samarbejde med Autismeforeningen.
📅 Torsdag d. 12. juni kl. 13.00, Velfærdsteltet (J25)
💬 Hvordan gør vi op med tabuer om mental trivsel?
Incita bidrager med erfaringer fra praksis, når Mental Talk inviterer til samtale om psykisk sårbarhed.
📅 Lørdag d. 14. juni kl. 11.00–13.00, Scenen for Samfundsansvar – ESG
🔧 Bryd barriererne – brug ressourcerne!
Hvordan skaber vi reel adgang til arbejdsmarkedet for mennesker med særlige behov?
📅 Lørdag d. 14. juni kl. 15.00, Velfærdsteltet (J25)
Vi håber, du kigger forbi – og deltager i samtalen om et mere rummeligt og inkluderende samfund.

AUTISME og ANGST
Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst. Oplæg med Christina Sommer, psykologisk konsulent og sociolog med mange års erfaring med autistiske børn, unge og voksne, deres pårørende og fagfolk omkring.




