Arbejdsmarkedet ER blevet mere rummeligt, men der er stadig plads til forbedring. Det viser Incita Arbejdsgiveranalyse 2024 (link i kommentarspor). Arbejdsgiverne kendskab til forskellige former for jobs på særlige vilkår er stigende og det er en trend, der fortsætter fra sidste år. Således svarer 91% af arbejdsgiverne, at de er bekendte med ”fleksjob”. I 2023 var procenten 89%. Også arbejdsgivernes kendskab til ”småjob” eller ”lønnede timer” er stigende. I 2024 svarer 46% af arbejdsgiverne at de kender til småjob mod 41% i 2023. Det er positivt at flere og flere arbejdsgivere kender til lønnede timer/småjob, da et lille lønnet job kan være en eminent trædesten ind på arbejdsmarkedet. Et småjob er typisk henvendt til dem, der får kontanthjælp, uddannelseshjælp eller ressourceforløbsydelse, men som i øjeblikket ikke er i stand til at varetage et job på fuldtid.
I Incita arbejder vi med mennesker langt fra arbejdsmarkedet og generelt oplever vi rigtig stor opbakning fra arbejdsgiverne, når det handler om at give en chance til et menneske med særlige behov. Det handler bl.a. om at gøre op med vanetænkning, når en stilling slås op (kan stillingen fx deles i to med et lavere ugentligt timetal?). Det handler også om, som arbejdsgiver, at være bevidst om at ville tage et socialt ansvar – og etablere nye jobs i virksomheden, der kan besættes af ansatte på særlige vilkår. Det er mange muligheder. Hvis du som arbejdsgiver har brug for inspiration til ansættelser på særlige vilkår, så tag fat i Incita Center for Autisme eller en af vores mange dygtige branchekollegaer. Tag fx fat i områdechef Jette Topp (Københavnsområdet), områdechef Susanne Rysbjerg (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, voksen), områdechef Maj-Britt Degn Christensen (Aarhus og omegn, autismeområdet, unge), områdechef Kathrine Egelund Christensen (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, unge), områdechef Anja Clausen (Københavnsområdet, unge)

Helhedsorienteret indsats og tillid er godt. Men…
Noget af det, der spænder ben for det HELHEDSORIENTEREDE arbejde er krydspresset mellem det relationelle og administrative arbejde. Et krydspres, der kan henføres til at forskellige styringslogikker er på spil – typisk elementer fra New Public Management’s ”kvantificerbare mål i Excel” og Frisættelsens ”faglige skøn”. Det har en af vores