AUTISME og ANGST

Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst.

Oplæg med Christina Sommer, psykologisk konsulent og sociolog med mange års erfaring med autistiske børn, unge og voksne, deres pårørende og fagfolk omkring.

📅 Torsdag den 11.12.25, kl. 17.00-19.00, Incita & Center for Autisme, Margrethepladsen plan 2 (Scandinavian Center), 8000 Aarhus C.

Christina Sommer vil blandet tale om vigtigheden af at skelne mellem:

💠 Angst, som skyldes irrationelle tanker og som typisk behandles med omstrukturering af tanker – og

💠 Autistisk angst, som har at gøre med de voldsomme udfordringer, der kan være forbundet med at have autisme og skulle klare sig i en neurotypisk kontekst, hvor meningsdannelse, sanseudfordringer, manglende forståelse fra omgivelser, samt manglende selvforståelse kan blive en stor udfordring der afstedkommer tilbagetrækning og angst. Her er der mere behov for forståelse af reaktionen og imødekommelse på udfordringerne.

STOR tak til Velliv Foreningen, som har doneret penge og dermed givet os mulighed for at afholde (gratis) autisme-faglige tema-arrangementer med interne og eksterne autismeeksperter.

STOR tak for jeres feedback her på Linkedin og andre steder. Vi har lyttet og derfor afholdes dette arrangement i AARHUS City of Aarhus

🌟 NB NB NB: Gratis, men tilmelding nødvendig (link i kommentarspor)

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Forestil dig altid at være blandt mennesker, der taler et sprog, du ikke forstår.

Anstrengende, frustrerende, stressende, ikke sandt?!Forvirringen, usikkerheden og kampen for selv at blive forstået er virkelighed for mange neurodivergente mennesker. … og lige for at få begreberne på plads:🟠 NEURODIVERSITET: En samlet betegnelse for den naturlige variation af hvordan menneskers hjerner fungerer. Det handler ikke om “bedre” eller “dårligere”, men om forskellighed.

Læs Mere »
LinkedIn

Julen varer lige til påske

– og påsken varer lige indtil den traditionsrige påskefrokost på Kilden er afholdt 🐣 Påskefrokosten er en fast tradition på Kilden. I år var det ovenikøbet en ROYAL påskefrokost, idet den traditionsrige påskefrokost i år faldt på H.M. Dronning Margrethes 86-års fødselsdag – og det blev naturligvis markeret med manér.

Læs Mere »
Ledige stillinger

Receptionist og administrativ medarbejder til Fonden Incita

Som vores nye receptionist bliver du det første møde for vores gæster og borgere. Du træder ind i en alsidig hverdag, hvor du arbejder tæt sammen med vores nuværende receptionist om at skabe en behagelig og positiv modtagelse for alle – uanset hvor travlt vi har ved telefonerne og skærmen.

Læs Mere »
LinkedIn

Grønland & Danmark

Grønland & DanmarkNuuk & Aarhus …eller nærmere bestemt Incita Aarhus & Perorsaanermik Ilinniarfik / Socialpædagogisk Seminarium Ilulissat I dag fik vi nemlig besøg fra fagkolleger i Nord i form af en delegation af pædagogstuderende fra Nuuk. Autisme og ADHD var i fokus. Det samme var inspiration og ny viden. Og

Læs Mere »