Fodboldtrøje-fredag 🙌 ⚽

I dag er det Fodboldtrøjefredag. Det er Børnecancerfonden, der sætter fokus på at kræft, ikke er for børn.

I fonden Incita har vi på tværs af afdelinger, ansatte og borgere samlet ind til børn med kræft. Vi har sammen indtil videre doneret 1500 kr. og dermed opnået vores mål.

Vi har iklædt os fodboldtrøjer og det giver virkelig smil på læben, når alle i organisationen (næsten alle) tropper op i fodboldtrøje.

Humøret er højt og solen skinner 🌞

Mere om fodboldtrøje-fredag og børnecancer:
Børn og kræft er to ord, som er uforenelige, men på trods af det får ét barn i Danmark konstateret kræft hver anden dag. Det svarer til cirka 200 børn, som årligt må kæmpe sig gennem langvarig og intensiv behandling. Og det sætter ar – ikke bare på kroppen – men også på sjælen. For hele familien. Og selvom det måske lyder simpelt, så kan fællesskabet faktisk gøre en forskel, når livet ramler.

Med hashtag#FodboldtrøjeFredag samler vi ét stort hold af helt almindelige danskere, fodboldentusiaster, klubber, foreninger og virksomheder, der vil hjælpe børnene og deres familier.

Det er nemt at være med. Find link i kommentarspor

📸 FOTO: Fra Kilden i Incita

💡 Kilden i Incita er et tilbud under Servicelovens §104 (aktivitets- og samværstilbud) til voksne med erhvervet hjerneskade. Kilden har eksisteret siden 2002.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Uforløst potentiale lige for øjnene af os..

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som netop er udkommet (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »
LinkedIn

Kan Kilden slå rekorden i år?

I 2025 slog Kilden den eksisterende rekord for honninghøst ved at høste hele 137,5 kg af det gyldne, flydende guld. I denne uge blev der høstet igen. 47 kg honning gav årets forårshøst – og så bliver der høstet igen i sensommeren. Vi får se om rekorden overlever 2026 eller

Læs Mere »
Ledige stillinger

STU PÅ CENTER FOR AUTISME SØGER EN UNDERVISER (LÆRER ELLER PÆDAGOG)  

Center for Autisme driver Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse med et højt fagligt niveau og en læringskultur med mange ildsjæle og dygtige, flerfaglige undervisere. Vi underviser de unge respektfuldt, kærligt og ambitiøst med fokus på, at de bliver selvstændige medborgere og får en realistisk tilknytning til uddannelse & job.     STU Center

Læs Mere »
LinkedIn

Uforløst potentiale..

Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –

Læs Mere »