I dag handlede det om overgang fra ledig til uddannelse, hvor de unge fra Incitas ungeforløb i Aarhus var på snuse-tur til VIA University College, Campus C.
De unge havde mulighed for at tale med studerende og undervisere fra bl.a. Beklædningshåndværkeruddannelsen og Læreruddannelsen.
Og det var ikke snak det hele – de unge fik også mulighed for selv at være aktive og kreative. De blev nemlig opfordrede til tegne med på et igangværende projekt i billedkunstværkstedet.
Tusinde tak til studerende og undervisere på VIA for at tage godt imod os og give jer tid til at fortælle om jeres spændende uddannelser 🙏

LinkedIn
Uforløst potentiale..
Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –




