Hvordan vil beskæftigelsesreformen påvirke os – og de borgere, vi arbejder med & for?

Tirsdag havde vi fornøjelsen af besøg fra brancheforeningen Selveje Danmark, idet af Eva Lunding Olsen kom og holdt oplæg for alle fondens beskæftigelsesmedarbejdere.

Arrangementet blev afholdt fysisk i København, hvor vi har vores største beskæftigelsesafdeling – de øvrige afdelinger deltog online. Eva Lunding gennemgik hovedlinjerne i den kommende beskæftigelsesreform, hvor nøgleordene er frisættelse, forenkling og værdighed.
Reformen vækker både håb og bekymringer.

En central bekymring handler om de borgere, som fremover ikke længere har ret (og pligt) til at få hjælp. De skal nu selv henvende sig – men der er ingen garanti for, at det udløser et tilbud.
Vores medarbejdere kender borgeren og véd, at mange aldrig selv kommer til at banke på hos kommunen og bede om en indsats.

Eva mindede os også om, at 1/3 af de kommunale beskæftigelsesopgaver i dag løftes af private og selvejende aktører – særligt de specialiserede tilbud.

Det var en rigtig god dag med nyttig viden fra Eva og gode spørgsmål og kommentarer.

Godt, at være samlet i en tid, hvor mange af vores medarbejdere på beskæftigelsesområdet er lidt bekymrede for fremtiden i lyset af reformen

Fonden Incita og Center for Autisme er organiseret i brancheforeningen Selveje Danmark under Dansk Erhverv.
Det har stor værdi at være en del af et branchefællesskab – både generelt og i særdeleshed, når forandringens vinde blæser.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Uforløst potentiale lige for øjnene af os..

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som netop er udkommet (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »
LinkedIn

Kan Kilden slå rekorden i år?

I 2025 slog Kilden den eksisterende rekord for honninghøst ved at høste hele 137,5 kg af det gyldne, flydende guld. I denne uge blev der høstet igen. 47 kg honning gav årets forårshøst – og så bliver der høstet igen i sensommeren. Vi får se om rekorden overlever 2026 eller

Læs Mere »
Ledige stillinger

STU PÅ CENTER FOR AUTISME SØGER EN UNDERVISER (LÆRER ELLER PÆDAGOG)  

Center for Autisme driver Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse med et højt fagligt niveau og en læringskultur med mange ildsjæle og dygtige, flerfaglige undervisere. Vi underviser de unge respektfuldt, kærligt og ambitiøst med fokus på, at de bliver selvstændige medborgere og får en realistisk tilknytning til uddannelse & job.     STU Center

Læs Mere »
LinkedIn

Uforløst potentiale..

Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –

Læs Mere »