Fonden Incita arbejder for at fastholde og integrere mennesker på arbejdsmarkedet. Vi støtter derfor også Høreforeningens projekt og kampagne “Ingen skal stå alene”, der retter sig mod erhvervsaktive med høreudfordringer. Projektets formål er at skabe bedre psykisk arbejdsmiljø og trivsel for erhvervsaktive med høreudfordringer.
Kampagnen har til formål at udbrede kendskabet til de udfordringer man typisk møder i arbejdslivet, hvis man har problemer med hørelsen samt værktøjer til at starte dialogen og skabe forbedringer på arbejdspladsen.
Hver femte i job har høreudfordringer, og det kan gøre arbejdslivet unødvendigt hårdt. Høreforeningens projekt “Ingen skal stå alene” sigter mod at forbedre arbejdsforholdene og trivslen for ansatte med hørenedsættelse, tinnitus, lydfølsomhed mv.
Link til mere info i kommentarsporet.
Projektet er støttet af Velliv Foreningen

Gode naboer er guld værd
.. og ekstra meget værd, når man også kan mødes om et interessant fagligt emne som ”autisme og arbejdsfællesskaber”. Det kunne vi i Incita Aarhus, da vi for nylig havde fint besøg fra Sverige af @Jenny Sandströ, @Fredrik Lönnebrink og @Nicklas Milton fra Umeå Kommun, der arbejder i beskæftigelsestilbuddet Arosfilm




