”Jeg har oplevet at komme i et miljø nu altså på skolen, hvor at man ikke ligesom har behov for at skulle forklare sig lige så meget eller komme med undskyldninger på, hvorfor man gør tingene (…).
Og det har hjulpet dig?
(…) det betyder, at det er et sted jeg kan være, hvor jeg ikke behøver at opretholde min facade lige så meget som jeg oplever, jeg behøver at gøre udenfor Incita (generel enighed i gruppen… red)
Er et af mange citater, vi har høstet den dugfriske trivselsundersøgelse for alle fondens stu-elever.
Høj tilfredshed og tro på egne jobmuligheder. Relation og samarbejde som styrke på tværs af forløb og geografi: Det er de overordnede konklusioner fra ”stu trivselsundersøgelse 2026 fonden Incita Center for Autisme”.
Fonden har 4 stu’er: stu Incita Sydhavn, stu Center for Autisme Herlev, stu Center for Autisme Nordsjælland, stu Incita Aarhus.
Der er naturligvis også ting, der kan forandres og forbedres. Fx peger eleverne på, at de kunne tænke sig nogle flere solkroge og hygge-hjørne udendørs. Flere peger også på, at der skal gøres mere for at styrke vedvarende relationer efter afsluttet stu.
I fonden Incita er “forskning og dokumentation” et af seks strategiske indsatsområder. Det har det faktisk været siden 2015. Ambitionen er, at vi i Incita Center for Autisme arbejder med indsatser og redskaber, der virker.
Uanset om det handler om jobeffekt, progression, tilfredshed eller trivsel.
Fondens årshjul indeholder:
* Jobeffekt og uddannelseseffekt (beskæftigelse, stu)
* Progressionsmåling (stu, beskæftigelse, SEL§103/104)
* Udvikling og vedligeholdelse af funktionsniveau (SEL§103/104)
* Evaluering (beskæftigelse, stu)
* Tilfredshedsundersøgelse (stu, beskæftigelse, SEL§103/104)
* Trivselsmåling (SEL§103/104, stu)
* Kursusevaluering (fagpersoner, pårørende)
* Incita Arbejdsanalyse (arbejdsgivernes holdning til at ansætte på særlige vilkår)
Find vores undersøgelser og analyser på fondens hjemmesider. Samme sted som vi løbende offentliggør samtlige tilsynsrapporter, som vedrører fonden.
🔎 Fondens undersøgelser og analyser bruges internt: Løbende kvalitetssikring ift. om indsatserne har den ønskede effekt samt om der er tilfredshed og trivsel blandt deltagerne.
🔎 Fondens undersøgelser og analyser bruges eksternt: Løbende forventningsafstemning i dialog med kommuner og andre samarbejdspartnere for at sikre den udvikling og effekt.
📈 Find mere info om arbejdet med forskning og dokumentation (link i kommentarspor)
🤚 Interesseret i at høre mere? Tag fat i adm. direktør Christina Grøntved

Incita Arbejdsgiveranalyse 2026
Vi er stolte af at præsentere Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 – den 11. udgave af vores årlige analyse om arbejdsgivernes rolle i at inkludere mennesker med særlige behov på arbejdsmarkedet. Analysen giver et aktuelt indblik i virksomhedernes erfaringer, holdninger og muligheder, når det handler om at skabe mere rummelige arbejdspladser. Hos



