Kommunalpolitikere på paragraf 104 i Kilden

Rette hjælp og støtte til den enkelte borger. Mest kvalitet for pengene.
Hvordan sikrer vi, at borgens behov og ønsker er i centrum, når kommunen træffer afgørelse om, hvilket tilbud borger tilbydes? Hvordan får vi synliggjort værdien (også på lang sigt) af at give borgeren det rette tilbud i første omgang? Det havde vi en god snak om idag på Kilden i Incita, hvor vi havde besøg af @finn rudaizky, der er valgt ind i borgerrepræsentationen i Københavns Kommune og Christian Bülow – begge fra Dansk Folkeparti.
Kilden i Incita er et lille specialiseret tilbud til voksne med erhvervet hjerneskade, etableret i 2002. Kilden er et arbejdsfællesskab, baseret på #Fountainhousemodellen, hvor de bærende værdier er: Ligeværd, medindflydelse, frivillighed, arbejdsfællesskab og fokus på ressourcer. Kilden er et fase IV tilbud for mennesker med hjerneskade efter endt behandling og rehabilitering under SEL §104.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

AUTISME og ANGST.

Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst.I går havde vi Aarhus-debut på autisme-tema-arrangementer og havde i den forbindelse invitereret psykologisk konsulent og sociolog Christina SommerI sit oplæg om autisme og

Læs Mere »
LinkedIn

Børn, der gerne vil i skole, men ikke kommer afsted.

Skolevægring fylder. Vi støder alt for ofte på skolevægring omkring vores stu og vores rådgivningsforløb. Skolevægring kan have store konsekvenser for den unge og hele familien. Det er en kompleks situation. Der er ikke nogen nem løsning.I fonden Incita og Center for Autisme arbejder vi med børn og unge med

Læs Mere »
LinkedIn

Vi bakker op om Flexuddannelsen

Hvorfor?Fordi uddannelse og formelle kompetencer er nøglen til en varig plads på arbejdsmarkedet. Glad Fonden har i flere år kæmpet for at få den erhvervsrettede flexuddannelse for tidligere stu-elever på finansloven, så den kan gå fra at være et forsøg tre steder i landet til at blive et permanent tilbud på

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME og ANGST

Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst. Oplæg med Christina Sommer, psykologisk konsulent og sociolog med mange års erfaring med autistiske børn, unge og voksne, deres pårørende og fagfolk omkring.

Læs Mere »