Ny deltagerundersøgelse på Kilden 🌼

I Incita har vi de sidste 10 år arbejdet systematisk med måling og vidensindsamling. “Evidens og dokumentation” er et af fondens seks strategiske indsatsområder – og ambitionen er at måle, evalueret og dokumentere samtlige indsatser. Det er en kontinuerlig proces, som hele tiden skal udvikles i takt med at målgrupper og omverdenen forandres.

Kilden i Incita er et tilbud under Servicelovens §104 (aktivitets- og samværstilbud) til voksne med erhvervet hjerneskade. Vi har gennem mange år gennemført en årlig trivselsmåling baseret på World Health Organizations trivsels-index.

🔎 Ny deltagerundersøgelse på Kilden
I 2025 har vi som supplement til trivselsmålingen introduceret en deltagerundersøgelse, hvor vi har spurgt de frivillige, hvordan de oplever deres tid og opgaver på stedet. Da de frivillige på Kilden alle er karakteriserede ved at have en hjerneskade er spørgeskema bygget op om temaer som tryghed, fællesskab, arbejdsidentitet og udvikling – alt sammen med afsæt i værdierne fra @Fountain House modellen, som Kilden er baseret på.

Det er betryggende at vide, at vi ikke bare tror, vi gør en forskel – vi kan dokumentere det. Det styrker både kvaliteten i vores arbejde og tilliden hos dem, vi er sat i verden for at hjælpe.

📈 Find mere info om arbejdet med evidens og dokumentation (link i kommentarspor)
Interesseret i at høre mere? Tag fat i adm. direktør Christina Grøntved

📸 Foto: Kvalitetskonsulent Mirian Rønne gennemfører det sidste deltagerinterview på Kilden og er efterfølgende klar til databehandling.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Nyt skoleår 📚

Så er vi i gang.stu Incita Sydhavnen har idag budt velkommen til nye og gamle elever og det tegner allerede til at blive (endnu) et fremragende skoleår. Luften har hele dagen sitret af spænding og forventninger hos både elever og lærer. De skønne elever i Sydhavnen, spænder bredt, både hvad

Læs Mere »
LinkedIn

Høj faglighed er en forudsætning for et godt tilbud.

I fonden Incita og Center for Autisme bruges den sidste arbejdsdag inden vores stu-eleverne igen stormer ind af dørene (på mandag) – på fælles opkvalificering for personalet på fondens stu’er. Det er Center for Mental Sundhed København, der står for det. Og det er godt. Vi taler om strategier i

Læs Mere »
LinkedIn

☀️ Så er sommerferien slut – og vi er IKKE klar..

… men det bliver vi inden på mandag, hvor vi åbner dørene for alle nye og gamle elever på stu Incita Sydhavn 🙌Personalet er mødt ind i denne uge og knokler rundt for at gøre skolen Spitzenklasse-klar til det nye skoleår. Vi GLÆDER os. 📚 stu Incita Sydhavn 📚stu Incita

Læs Mere »
LinkedIn

Uforløst potentiale lige for øjnene af os..

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som netop er udkommet (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »