Respekt til Ekspertgruppe for fremtidens beskæftigelsesindsats

Respekt til Ekspertgruppe for fremtidens beskæftigelsesindsats, der netop er kommet med deres anbefalinger til fremtidens beskæftigelsesindsats. Anbefalingerne er velfunderede og hviler på grundigt forarbejde, det ses tydeligt. Incita har siden 1966 arbejdet med målgrupper af ledige langt fra arbejdsmarkedet og har dermed førstehåndskendskab til skiftende beskæftigelsessystemparadigmer gennem tiden. Der er gode takter i ekspertgruppens anbefalinger, især hilses målgruppe-, indsats- og regelforenkling samt mere plads til at foretage et individuelt fagligt skøn, velkomment. Der ER behov for en gennemgribende reform af beskæftigelsessystemet, vi trænger til et opgør med one-size-fits-all.

Vi er bekymrede for den store besparelse på beskæftigelsesområdet. Det er en forkert politisk prioritering. Det er det forkerte sted at spare og kan ende med at få store konsekvenser for nogle af de mere ressourcesvage ledige.
Det er ikke ekspertgruppen, der har peget på kr. 3 mia. besparelsen – det var en del af kommissoriet. Lukning af jobcentrene ditto.
Tak for en imponerende indsats til Ekspertgruppe for fremtidens beskæftigelsesindsats og dermed bidraget til at forbedre vores allesammens beskæftigelsesindsats.

https://xn--fremtidensbeskftigelsesindsats-0uc.dk/afrapportering

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

AUTISME og ANGST.

Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst.I går havde vi Aarhus-debut på autisme-tema-arrangementer og havde i den forbindelse invitereret psykologisk konsulent og sociolog Christina SommerI sit oplæg om autisme og

Læs Mere »
LinkedIn

Børn, der gerne vil i skole, men ikke kommer afsted.

Skolevægring fylder. Vi støder alt for ofte på skolevægring omkring vores stu og vores rådgivningsforløb. Skolevægring kan have store konsekvenser for den unge og hele familien. Det er en kompleks situation. Der er ikke nogen nem løsning.I fonden Incita og Center for Autisme arbejder vi med børn og unge med

Læs Mere »
LinkedIn

Vi bakker op om Flexuddannelsen

Hvorfor?Fordi uddannelse og formelle kompetencer er nøglen til en varig plads på arbejdsmarkedet. Glad Fonden har i flere år kæmpet for at få den erhvervsrettede flexuddannelse for tidligere stu-elever på finansloven, så den kan gå fra at være et forsøg tre steder i landet til at blive et permanent tilbud på

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME og ANGST

Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst. Oplæg med Christina Sommer, psykologisk konsulent og sociolog med mange års erfaring med autistiske børn, unge og voksne, deres pårørende og fagfolk omkring.

Læs Mere »