Tilfredshedsundersøgelsen 2025 i Kilden er en del af fondens Incitas årshjul

”For det første at have noget at stå op til, det betyder rigtig meget, at man skal afsted og være en del af et fællesskab. Der er plads til, at man fx kan gå tidligt, hvis man har brug for det. Man kan få hjælp, hvis man skal andre ting udenfor Kilden, så kan både de frivillige og personalet hjælpe en.”

– fortæller en af de frivillige i Kildens tilfredshedsundersøgelsen 2025 (frivillig på Kilden = menneske med erhvervet hjerneskade tilkendt førtidspension tilknyttet Kilden i Incita i et SEL§104-forløb)

Tilfredshedsundersøgelsen 2025 i Kilden er en del af fondens Incitas årshjul for måling og dokumentation. Alle fondens tilbud måles og dokumenteres afhængigt at målgruppen og formålet med tilbuddet. På Kilden måles på tilfredshed og trivsel.

Tilfredshedsundersøgelsen er bygget op om Kildens værdigrundlag: Mangfoldighed, Tryghed, Ligeværdighed, Fællesskab, Udvikling og Arbejdsidentitet, der kommer fra Fountain House-modellen.
Undersøgelsen består af både åbne og lukkede spørgsmål. Undersøgelsen udvikles og faciliteres af fondens kvalitetskonsulent sociolog Mirian Rønne og gennemføres i samarbejde med personalet på Kilden.

🔎 I årets undersøgelse fremhæver de frivillige bl.a. at Kilden er et trygt sted, hvor man både kan få støtte, hjælpe hinanden og være en del af et fantastisk fællesskab, hvor alle forstår hinanden fx har 75% svaret helt enig på spørgsmålet: ”Du føler, at du er en del af fællesskabet i Kilden”.


I fonden Incita har vi de sidste 10 år arbejdet systematisk med måling og dokumentation. “Evidens og dokumentation” er et af fondens seks strategiske indsatsområder – og ambitionen er at måle, evalueret og dokumentere samtlige indsatser. Det er en kontinuerlig proces, som hele tiden skal udvikles i takt med at målgrupper og omverdenen forandres.

Kilden i Incita er et tilbud under Servicelovens §104 (aktivitets- og samværstilbud) til voksne med erhvervet hjerneskade. Vi har gennem mange år gennemført en årlig trivselsmåling baseret på World Health Organizations trivsels-index. Senest er Kildens undersøgelses-setup suppleret med en tilfredshedsundersøgelse. Der er desuden et arbejde i gang med udvikling af et progressionsmålingsværktøj til Kilden. Dette forventes klar til pilotfase i 2026.

Det er betryggende at vide, at vi ikke bare føler, vi gør en forskel – vi kan også dokumentere det. Det styrker både kvaliteten i vores arbejde og tilliden hos dem, vi er sat i verden for at hjælpe.

📈 Find mere info om arbejdet med evidens og dokumentation (link i kommentarspor)

Interesseret i at høre mere? Tag fat i adm. direktør Christina Grøntved

📸 Foto: Kvalitetskonsulent Mirian Rønne præsenterer resultatet af årets tilfredshedsundersøgelse for de frivillige på Kilden.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Uforløst potentiale..

Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –

Læs Mere »
LinkedIn

Arbejdsmarkedet ER blevet mere rummeligt, men…

Det går langsomt. Der er fortsat en overledighed for mennesker med handicap. Hvorfor er der ikke sket mere trods en historisk lav strukturel ledighed i Danmark? Det spurgte vi kandidaterne, arbejdsgiveren og forskeren om på Folkemødet 2026. Tusinde tak til vores skarpe panel, som med bund i personlige erfaringer og

Læs Mere »
LinkedIn

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar,…

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som er ude nu (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »
Nyheder

Incita Arbejdsgiveranalyse 2026

Vi er stolte af at præsentere Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 – den 11. udgave af vores årlige analyse om arbejdsgivernes rolle i at inkludere mennesker med særlige behov på arbejdsmarkedet. Analysen giver et aktuelt indblik i virksomhedernes erfaringer, holdninger og muligheder, når det handler om at skabe mere rummelige arbejdspladser. Hos

Læs Mere »
LinkedIn

📣 NY UNDERSØGELSE lige på trapperne

”Ansæt efter kompetencer, ikke efter fysiske eller psykiske udfordringer” ”Giv plads så får du 1000 gange igen. Men det kræver rummelighed og støtte” ”Spørg direkte. Glem al skam og sociale konventioner og gå direkte til makronerne. Glem hvad du tror du ved om hvordan man leder og gør hvad der

Læs Mere »
LinkedIn

🌞 Ses vi i Allinge på Folkemødet?

Find fonden Incita Center for Autisme i Velfærdsteltet (J21) hos Selveje Danmark. Kig forbi og deltag i fælles samtale og refleksion om bl.a. – hvordan skaber vi et mere rummeligt arbejdsmarked – og hvordan bryder vi barrierer for mennesker med handicap og psykiske udfordringer? Autisme og skolefravær – kom og

Læs Mere »