Uddannelse. Partnerskab. Sammenhold.


Det er nu tredje gang vores eleverne fra Incitaskolerne i Sydhavnen og Center for Autisme får mulighed for at gennemføre Gaffeltruck certifikatkursus hos TEC – Technical Education Copenhagen Hvidovre.

Gaffeltruckkurset er et af flere certifikatkurser som Incita & Center for Autisme tilbyder til elever på vores stu, fordi vi ser stor værdi af formelle kompetencebeviser på CV’er, når vores elever skal videre ud i livet med uddannelse og job.

Kurset er tilrettelagt som et håndholdt undervisningsforløb på 10 dage, hvor eleverne lærer al teorien omkring sikkerhed og betjening af gaffeltruck og stabler samt får en masse praktisk køretræning.

Kurset er også denne gang tilrettelagt i samarbejde med de gode folk fra TEC Bjarne Nørbæk Krohn @Camilla Louise Skaarberg Jensen Tommy Pryn som altid formår at skabe en tryg, tålmodig og optimistisk stemning, så alle er med, både når fysikken og matematikken skal forklares og på træningsbanen, hvor otte gaffeltrucks foretager tunge løft fra stor højde, præcisionsplaceringer og manøvrerer op og ned ad ramper.

Udover vores egne elever, deltog i år desuden elever fra FONDEN UNGES og Erhvervsskolen af 2011.

Skolerne bidrager hver dag med 2-3 tre lærere, som eleverne kender og kan trække på efter behov.

UDDANNELSE til vores elever. PARTNERSKAB med TEC – Technical Education Copenhagen. SAMMENHOLD i branchen – her FONDEN UNGES og Erhvervsskolen af 2011.

# Opfordring til Børne- og Undervisningsministeriet @Mattias Tesfaye – skab flere muligheder for at tage uddannelse på særlige vilkår og giv dermed vores stu-elever bedre muligheder for at erhverve sig formelle uddannelseskompetencer.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Åbent hus på vores stu’er

Kender du et ungt menneske, der gerne vil høre lidt mere om stu(den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse), så kig forbi til Åbent Hus os os i Kbh. SV. stu Incita SydhavnEllebjergvej 522450 København SV 📅 Torsdag den 02.10.25, kl. 14.00-19.00, Åbent hus Områdechef Anja Clausen, det øvrige personale og nogle af

Læs Mere »
LinkedIn

Nyt forskningsprojekt er en realitet. Yes! 🙌

Temaet er: Autisme, køn og arbejdspladsinklusion Det er de dygtige forskere Mikkel Bo Madsen og Monrad, Merete fra Aalborg University, der har styrepinden og fonden Incita Center for Autisme er med som central part i projektet sammen med Autismeforeningen, en lang række arbejdspladser, samt Mariagerfjord Kommune, Silkeborg Kommune og Varde

Læs Mere »
LinkedIn

🤝 Generalforsamling i Selveje Danmark september 2025 🤝

Den 18. september, blev årets Generalforsamling i Selveje Danmark afholdt i Aarhus – med et vigtigt overordnet tema: Balancen mellem hensynet til formålet og hensynet til økonomien for en selvejende organisation. Vi glæder os over, at Christina Grøntved, adm. direktør i fonden Incita & Center for Autisme blev genvalgt til

Læs Mere »
LinkedIn

Faglighed er forudsætningen for kvalitet i indsatsen

Så enkelt er det. Siden etableringen i 1966 har fonden Incita arbejdet tværfagligt. Især tre fagligheder har været med hele vejen:hashtag#Fysioterapi hashtag#psykologi hashtag#socialrådgiverfaglighed. Siden er flere fagligheder kommet til, fx fagene lærer og pædagog.Faglighed er noget, vi prioriterer – fx prioriteres et tæt samarbejde med uddannelsesinstitutioner. Det kan være i

Læs Mere »