Den aktive beskæftigelsesindsats virker og er en af grundpillerne under vores danske flexicurity-model: Det er relativt let af hyre og fyre – men ryger du ud af arbejdsmarkedet får du støtte, både økonomisk og til at finde fodfæste igen. I fonden Incita har vi siden 1966 arbejdet med at hjælpe mennesker ind på arbejdsmarkedet igen. Vi er specialiserede i at hjælpe de såkaldte “udsatte ledige”, “aktivitetsparate” og “uddannelsesparate”. Vores indsatser er funderet på solide fagligheder som socialrådgiver, fys/ergo, psykolog – i kombination med dygtige virksomhedskonsulenter, der kan bygge bro til arbejdsgiverne.
Planerne om milliardbesparelser på beskæftigelsesområdet, bekymrer os. Mange mennesker udenfor arbejdsmarkedet finder selv det næste job, men ikke de målgrupper vi og vores branche-kollegaer arbejder med. Her kan vejen være lang, nogle gange rigtig lang – men når det så lykkes, er værdi STOR – for den enkelte, for arbejdsgiver og for samfundet.
Opfordring til politikerne: HUSK de langsigtede effekter af den aktive beskæftigelsesindsats. PAS PÅ med ensidigt fokus på mulighed for besparelser på kort sigt

Tilfredshedsundersøgelsen 2025 i Kilden er en del af fondens Incitas årshjul
”For det første at have noget at stå op til, det betyder rigtig meget, at man skal afsted og være en del af et fællesskab. Der er plads til, at man fx kan gå tidligt, hvis man har brug for det. Man kan få hjælp, hvis man skal andre ting