STOR TAK til alle, der kiggede forbi vores lille stand i går, da CBE (Center for Beskæftigelse og Erhverv) Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen i Københavns Kommune havde inviteret til worksho
Anledningen var opstart af nye aftaler for sygemeldte københavnerborgere. Aftalerne starter 1. november 2024 og i Incita er vi utrolig glade og stolte – og glæder os til at fortsætte det vigtige arbejde og gode samarbejde med kommunen. Vi går til opgaven med faglighed og ydmyghed. Et samarbejde som kun er blevet bedre over tid i takt med at partnerskabstankegangen har fået fodfæste – på bekostning af den tidligere Bestiller-Udfører-model.
STOR tak for nysgerrighed og spørgelyst – også selvom Incita er den gode gamle leverandør i denne sammenhæng (velkommen på rammeaftalen til de to nye: Servisio Danmark ApS og Falck Healthcare A/S).
Det var en ny måde at opstarte rammeaftaler. Det fungerede rigtig godt som fundament for igangsættelse af det nye samarbejde.

”Senere moden og tidligere tvunget til at træffe valg om fremtiden”
– det er dét paradoks mange stu-elever mødes af. De unge, der vælger stu (særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse) som ungdomsuddannelse, gør det, fordi det er det mest relevante tilbud for dem. Dét tilbud, hvor de får de bedste forudsætninger for at udvikle sig og få lagt skinnerne til et selvstændigt voksenliv




