Mestringsforløb => praktik => løntimer

En lille historie fra vores hverdag om, hvordan og hvorfor den aktive beskæftigelsesindsats virker.

Sociale Forhold og Beskæftigelse, Aarhus Kommune sendte Kathrine i mestringsforløb (LAB-lov) hos Incita. Kathrine er uddannet fysioterapeut og havde stået udenfor arbejdsmarkedet i længere tid.

Fonden Incita har siden 1966 arbejdet for at flere fastholdes og integreres på arbejdsmarkedet – og vores indsatser hviler på et tværfagligt grundlag – fys-psyk-soc, plejer vi at kalde det (altså ansatte fysioterapeuter, psykologer, socialrådgivere).
Det var derfor oplagt at give Kathrine mulighed for at starte stille op med en praktik hos os selv, som tilknyttet hos en af vores fysioterapeuter.

Der sker udvikling og progression med Kathrine i løbet af praktikken – og det resulterer i, at Incita tilbyder hende løntimer for at tage holdet ”krop & job”, hvor hun i dag underviser i arbejdsmiljø og ergonomi.

🗣️ Kathrine udtaler selv:
”Det giver mig øget livskvalitet. Jeg er begyndt at få mit selvværd og selvtillid tilbage. Det har givet mig mulighed for at afprøve om dette er en ny vej for mig i mit arbejdsliv som fysioterapeut.
Jeg har fået bearbejdet de dårlige oplevelser, jeg har haft på tidligere arbejdsplads ved at være startet hos Incita i praktik.
Der er forskel på at få lønnede timer og så at være i praktik. Løntimerne giver mig en følelse af en kæmpe anerkendelse og kompliment fra arbejdsgiver om, at jeg gør det godt”.

Kathrine fortæller, at hun er stolt af, at hun nu er virksomhedskonsulent og fysioterapeut og at hun ikke kun ”bare” er i praktik.
Vi er stolte af Kathrine.
Godt kæmpet. Godt gået.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Uforløst potentiale lige for øjnene af os..

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som netop er udkommet (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »
LinkedIn

Kan Kilden slå rekorden i år?

I 2025 slog Kilden den eksisterende rekord for honninghøst ved at høste hele 137,5 kg af det gyldne, flydende guld. I denne uge blev der høstet igen. 47 kg honning gav årets forårshøst – og så bliver der høstet igen i sensommeren. Vi får se om rekorden overlever 2026 eller

Læs Mere »
Ledige stillinger

STU PÅ CENTER FOR AUTISME SØGER EN UNDERVISER (LÆRER ELLER PÆDAGOG)  

Center for Autisme driver Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse med et højt fagligt niveau og en læringskultur med mange ildsjæle og dygtige, flerfaglige undervisere. Vi underviser de unge respektfuldt, kærligt og ambitiøst med fokus på, at de bliver selvstændige medborgere og får en realistisk tilknytning til uddannelse & job.     STU Center

Læs Mere »
LinkedIn

Uforløst potentiale..

Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –

Læs Mere »