”Det giver mig en arbejdsidentitet, der erstatter det arbejde, jeg havde…”

”Det giver mig en arbejdsidentitet, der erstatter det arbejde, jeg havde, før jeg blev syg, man har noget at stå op til og noget at tale med familien om, når man kommer hjem. Jeg får trænet hver dag, jeg er her. Jeg får talt med ligesindede, der forstår, hvad jeg taler om.”

”Det spiller i Kilden. Det er rart at være sammen med de andre, man kan lave lidt gas, det er rart. Jeg synes alt i alt, at det er et dejligt sted. Det er top dollar.”

”Forhindrer ensomhed og passivitet – “i stedet for at sidde og se fjernsyn”

… sagde de frivillige (deltagerne) i Kilden blandt andet i Kildens frivillige-undersøgelse 2025.

🔎 Frivillige-undersøgelsen gennemføres en gang om året.
På spørgsmålet: Har du forslag til forandringer i Kilden?” – svarede nogen, at de kunne tænke sig at komme mere ud af huset.

Det har vi taget til os – og også brainstormet på udflugtsmål. Det har resulteret i en tur på besøg hos en af vores frivillige i Kilden, som bor ved Kulbaneparken. På forhånd havde vi booket et fællesområde med borde og bænke samt sørget for sandwich og kaffe, som vi kunne nyde i det gode vejr.

En tur ud i det fri kræver en del planlægning, ikke mindst i forhold til transport – nogle skulle køres, mens andre kunne gå derhen. Turen brød med de faste og strukturerede rammer, hvilket kan være en udfordring, når man har en senhjerneskade.

🌻 HUSK: Ikke alle handicap er synlige.

💡 Mennesker med erhvervet hjerneskade oplever ofte:
* Problemer med at kommunikere, fx med at tale eller skrive. Nogle får også svært ved at læse eller ved at forstå, hvad andre fortæller dem.
* Fysiske problemer, fx med at holde balancen, bevæge arme og ben og koordinere kroppens bevægelser.
* Mentale forstyrrelser i form af ændrede måder at tænke, føle og reagere på. Personligheden kan ændre sig, og personen kan have svært ved at aflæse andre menneskers sociale signaler. Koncentration, overblik og energiniveau kan også blive påvirket.
(for mere info, se Sundhedsstyrelsens hjemmeside)

Kilden i Incita er et aktivitets- og samværstilbud (SEL §104) for voksne med hjerneskade. Kildens frivillige (brugerne) har alle en erhvervet hjerneskade og er på førtidspension. Kilden drives efter principperne i fountainhouse-modellen og hviler på værdierne: tryghed, fællesskab, arbejdsidentitet og udvikling.
I fonden er Kilden kolleger med AVA på Center for Autisme. AVA er ligeledes et aktivitets- og samværstilbud (SEL §104) & tilbud om beskyttet beskæftigelse (SEL §103) for voksne med autisme og en førtidspension.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Uforløst potentiale..

Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –

Læs Mere »
LinkedIn

Arbejdsmarkedet ER blevet mere rummeligt, men…

Det går langsomt. Der er fortsat en overledighed for mennesker med handicap. Hvorfor er der ikke sket mere trods en historisk lav strukturel ledighed i Danmark? Det spurgte vi kandidaterne, arbejdsgiveren og forskeren om på Folkemødet 2026. Tusinde tak til vores skarpe panel, som med bund i personlige erfaringer og

Læs Mere »
LinkedIn

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar,…

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som er ude nu (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »
Nyheder

Incita Arbejdsgiveranalyse 2026

Vi er stolte af at præsentere Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 – den 11. udgave af vores årlige analyse om arbejdsgivernes rolle i at inkludere mennesker med særlige behov på arbejdsmarkedet. Analysen giver et aktuelt indblik i virksomhedernes erfaringer, holdninger og muligheder, når det handler om at skabe mere rummelige arbejdspladser. Hos

Læs Mere »
LinkedIn

📣 NY UNDERSØGELSE lige på trapperne

”Ansæt efter kompetencer, ikke efter fysiske eller psykiske udfordringer” ”Giv plads så får du 1000 gange igen. Men det kræver rummelighed og støtte” ”Spørg direkte. Glem al skam og sociale konventioner og gå direkte til makronerne. Glem hvad du tror du ved om hvordan man leder og gør hvad der

Læs Mere »
LinkedIn

🌞 Ses vi i Allinge på Folkemødet?

Find fonden Incita Center for Autisme i Velfærdsteltet (J21) hos Selveje Danmark. Kig forbi og deltag i fælles samtale og refleksion om bl.a. – hvordan skaber vi et mere rummeligt arbejdsmarked – og hvordan bryder vi barrierer for mennesker med handicap og psykiske udfordringer? Autisme og skolefravær – kom og

Læs Mere »