Fællesskab er noget, vi skaber

Incita stu arrangerer fodboldturnering – og vinder pokalen tilbage! 🏆
Igen iår har Incitaskolen Sydhavn (stu) arrangeret fodboldturnering for stu’er fra nær og fjern. I dag gik det så løs i Svanemøllehallen. I alt havde 11 holdt tilmeldt sig i år med repræsentanter fra følgende: @CSV, Hans Knudsen Instituttet, Erhvervsskolen af 2011 (din stu), Tagaskolen STU, Sputnik STU Hillerød, Incitaskolen Center for Autisme og Incitaskolen Sydhavn. Sidste år vandt Sputnik pokalen, men iår skulle det gå anderledes… Fodboldholdet fra Incitaskolen Sydhavn vandt. Sådan!

De deltagende hold består af spillere, der går på den særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (stu). Stu er målrettet unge under 25 år, der ikke kan gennemføre en anden ungdomsuddannelse selv om den unge modtager specialundervisning eller anden specialpædagogisk bistand. Formålet med uddannelsen er, at unge med særlige behov opnår personlige, sociale og faglige kompetencer til en så selvstændig og aktiv deltagelse i voksenlivet som muligt og at give unge med potentiale herfor forudsætninger for videre uddannelse og beskæftigelse.

Hos Incita Center for Autisme prioriterer vi at arrangere fælles events med andre ungemiljøer. Der er god læring og træning i at arrangere og afholde fælles aktiviteter – og samtidig udvider og styrker vi de unges netværk til andre unge. Og så er det sjovt. Vores unge på stu ønsker sig et socialt og aktivt ungdomsliv – præcis som alle andre unge.

Tak til alle som deltog i dag. Tak til vores dygtige og dedikerede medarbejdere og elever for igen iår at arrangere fodboldturnering. Og ikke mindst tak til det stærkt spillende hold fra Incitaskolen Sydhavn, som vandt pokalen tilbage. Yes! 💪

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

”Se om der er lys i øjnene hos personen…

”Se om der er lys i øjnene hos personen. Alt de vi ikke kan i dag, det kan vi måske i morgen. En god medarbejder er den medarbejder der har lyst til at gå på arbejde, det kan vi kun lykkes med hvis både jeg og medarbejderen gør os umage”

Læs Mere »
LinkedIn

Ny deltagerundersøgelse på Kilden 🌼

I Incita har vi de sidste 10 år arbejdet systematisk med måling og vidensindsamling. “Evidens og dokumentation” er et af fondens seks strategiske indsatsområder – og ambitionen er at måle, evalueret og dokumentere samtlige indsatser. Det er en kontinuerlig proces, som hele tiden skal udvikles i takt med at målgrupper

Læs Mere »
Ledige stillinger

Musisk-kreativ og IT kyndig pædagogisk medarbejder til dagsaktivitetilbud og beskyttet beskæftigelse hos Center for Autisme

Center for Autisme tilbyder Beskyttet beskæftigelse (SEL§103) i IKEA København for voksne autister med en førtidspension. Center for Autisme har i en årrække samarbejdet med IKEA Gentofte for at tilbyde mennesker med autisme et særligt tilrettelagt beskæftigelsestilbud. Vi har nu også indledt et samarbejde med IKEA København. Formålet med samarbejdet er

Læs Mere »