I dag handlede det om overgang fra ledig til uddannelse, hvor de unge fra Incitas ungeforløb i Aarhus var på snuse-tur til VIA University College, Campus C.
De unge havde mulighed for at tale med studerende og undervisere fra bl.a. Beklædningshåndværkeruddannelsen og Læreruddannelsen.
Og det var ikke snak det hele – de unge fik også mulighed for selv at være aktive og kreative. De blev nemlig opfordrede til tegne med på et igangværende projekt i billedkunstværkstedet.
Tusinde tak til studerende og undervisere på VIA for at tage godt imod os og give jer tid til at fortælle om jeres spændende uddannelser 🙏

Nyheder
Incita Arbejdsgiveranalyse 2026
Vi er stolte af at præsentere Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 – den 11. udgave af vores årlige analyse om arbejdsgivernes rolle i at inkludere mennesker med særlige behov på arbejdsmarkedet. Analysen giver et aktuelt indblik i virksomhedernes erfaringer, holdninger og muligheder, når det handler om at skabe mere rummelige arbejdspladser. Hos




