LANGSIGTEDE effekter, impact, outcome.

LANGSIGTEDE effekter, impact, outcome. AFLEDTE effekter, impact, outcome.
Lønnet arbejde, selv få timer om ugen, er et enestående redskab til mere inklusion på arbejdsmarkedet. Enestående, fordi lønnet arbejde viser bedre jobskabende effekt end nogen anden indsats.

Værdien ved at gå fra overførselsindkomst til lønnet arbejde kan næsten ikke undervurderes. Der er naturligvis værdi for DEN ENKELTE (løn, anerkendelse, værdighed mm), for ARBEJDSGIVER (arbejdskraft, værdien ved at tage et socialt ansvar, konkret ESG-bidrag mm), for SAMFUNDET (skatteindtægt ved job, større købekraft mm)

MEN der er også rigtig stor værdi for BØRNENE. Det hører vi tit fra de (aktivitetsparate) mennesker, vi hjælper i job i Incita og Center for Autisme.

Pointen understøttes i analyse fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (link i kommentarspor), der viser at jo mere forældrene arbejder under barnets opvækst (5-14 år), desto mindre er risikoen for, at barnet har lav tilknytning til arbejdsmarkedet som voksen. Analysen viser også, at hvis forældrene arbejder fuld tid halveres risikoen for, at børn ender på kanten af arbejdsmarkedet. Hvis ingen af forældrene arbejder under barnets opvækst, er risikoen for at barnet ender med lav tilknytning til arbejdsmarkedet hele 17 procent.

Incita mener, det er vigtigt at se det fulde billede, når det vurderes om den aktive beskæftigelse er pengene værd. Det er vigtigt at huske de langsigtede, afledte effekter af at flytte et menneske fra passiv forsørgelse til hel eller delvis selvforsørgelse.

Matchet mellem de ikke-jobklare ledige og arbejdsgiverne sker ikke af sig selv. Det er hér den aktive beskæftigelsesindsats bliver vigtig. Incita opfordrer regeringen til at genoverveje den varslede milliardbesparelse på den aktive beskæftigelsesindsats. Vi frygter, at de udsatte ledige bliver taberne – og i sidste ende at ledigheden vil stige.
hashtag#beskæftigelse hashtag#inklusion hashtag#stu hashtag#autisme

Er du arbejdsgiver og er nysgerrig på at ansætte på særlige vilkår, så tage fat i områdechef Jette Topp (Københavnsområdet), skoleleder og områdechef Anja Clausen (Københavnsområdet, unge), forretningsdirektør Brita Stallknecht (Aarhus og omegn, autismeområdet, unge), områdechef Susanne Rysbjerg (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, voksen), skoleleder og områdechef Kathrine Egelund Christensen (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, unge).

Nysgerrige på at høre mere om Incita Arbejdsgiveranalyse 2024, så kontakt adm. direktør Christina Grøntved

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Sammen er vi stærkere

Frivillige fællesskaber. På tværs af generationer. I lokalområdet. Til fællesspisning. I sidste uge blev et helt særligt samarbejde skudt i gang mellem Incitaskolens stu-elever og @plejehjemmet Verdishave. Ikke mindre end 70 pizzaer skulle der til 🍕 Og en masse smil 😃 Verdishave havde inviteret eleverne til fællesspisning i forbindelse med

Læs Mere »
LinkedIn

En opfordring til fortsat at prioritere kvalitet og tilsyn 🔍

Kilden i Incita har haft besøg af tilsynet og vi har netop modtaget rapporten. Vi er stolte af vores tilbud til voksne med erhvervet hjerneskade og vi er stolte af tilsynsrapporten med lutter femtaller. I rapporten fremgår det bl.a.:“Udnyttelse af fuldt potentiale: Tilbuddet understøtter frivillige medarbejderne i at udnytte deres

Læs Mere »
LinkedIn

Sammen om Unge med Særlige Behov

Sammen om unge med psykiske lidelser eller kognitive funktions-nedsættelser. Vi er glade for at være med her.Ingen kan løfte opgaven alene. Tak til Københavns Kommune med @beskæftigelsesborgmesteren Jens-Kristian Lütken i spidsen for at initiere og facilitere en fælles drøftelse og indsats for udsatte unge i København. Baggrunden er, at næsten

Læs Mere »
LinkedIn

🌻 VIKAR til KILDEN 🌻

Nærmere bestemt en vikar, som er praktisk/kreativt anlagt og har kørekort. Kilden i Incita er et velfungerende og solidt arbejdsfællesskab for mennesker med erhvervet hjerneskade. Har du lyst til at arbejde med mennesker, har vi brug for dig som vikar her hos os. Det drejer sig både om at indgå

Læs Mere »