Lønnet arbejde er et enestående redskab

Lønnet arbejde (selv få timer om ugen) er et enestående redskab til mere inklusion på arbejdsmarkedet! Enestående, fordi lønnet arbejde viser bedre jobskabende effekt end nogen anden indsats.

Småjob-matchet mellem arbejdsgiver og ledig sker bare ikke af sig selv. Det er hér den aktive beskæftigelsesindsats bliver vigtig. Incita opfordrer derfor regeringen til at genoverveje den varslede milliardbesparelse på den aktive beskæftigelsesindsats. Vi frygter, at de udsatte ledige bliver taberne – og i sidste ende at ledigheden vil stige.

I Incita & Center for Autisme har vi gode erfaringer med småjob og analyser fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering underbygger, at selv få timer med løn giver langsigtede positive effekter for udsatte ledige (link i kommentarspor). STAR-analyser viser også, at når udsatte ledige først er kommet i job, bider de sig fast på arbejdsmarkedet.

Og der ER et potentiale for at endnu flere får et småjob – virksomhederne vil gerne. Incita Arbejdsgiveranalyse 2024 viser, at 27% af arbejdsgiverne har haft en person ansat i småjob /lønnede timer, men hele 65% kunne godt forestille sig at ansætte et menneske i småjob/lønnede timer.

Om Incita Arbejdsgiveranalyse: For at bidrage til mere viden om det rummelige arbejdsmarked med udgangspunkt i virksomhedernes perspektiv (de små- og mellemstore virksomheder) gennemføres Arbejdsgiveranalysen en gang årligt. Analysen undersøger arbejdsgiveres holdninger til at ansætte mennesker på særlige vilkår, fx mennesker med forskellige handicap og de såkaldte udsatte ledige. Arbejdsgiveranalysen 2024 er den 9. i rækken. Analysen bygger på cirka 600 svar fra virksomheder med max 200 ansatte i Region Hovedstaden og Region Midtjylland. Små og mellemstore virksomheder er vigtige samarbejdspartnere for fonden Incita Center for Autisme i indsatsen for skabe fodfæste til flere med særlige behov på arbejdsmarkedet.

Find link til Incita Arbejdsgiveranalyse 2024 i kommentarsporet. For mere info om Arbejdsgiveranalyse, kontakt vores adm. direktør Christina Grøntved

Er du arbejdsgiver og er nysgerrig på at ansætte på særlige vilkår, så tage fat i områdechef Jette Topp (Københavnsområdet), områdechef Susanne Rysbjerg (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, voksen), forretningsdirektør Brita Stallknecht (Aarhus og omegn, autismeområdet, unge), skoleleder og områdechef Kathrine Egelund Christensen (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, unge), skoleleder og områdechef Anja Clausen (Københavnsområdet, unge)
hashtag#beskæftigelse hashtag#inklusion hashtag#stu hashtag#autisme

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

🔎HALVÅRSOPGØRELSEN (2026) – TILFREDSHED…

🔎HALVÅRSOPGØRELSEN (2026) – TILFREDSHED for fondens beskæftigelsesforløb er netop landet. Fonden gennemfører beskæftigelsesforløb i Incita København (for sygemeldte, voksne, unge), Incita Aarhus (sygemeldte, unge og autistiske unge), Incita Ballerup og Herlev (voksne, unge, ukrainske ledige), Center for Autisme, Herlev (autistiske voksne og unge) sammen med gode kommunale samarbejdspartnere. 🔎Hvordan ser

Læs Mere »
LinkedIn

Gode naboer er guld værd

.. og ekstra meget værd, når man også kan mødes om et interessant fagligt emne som ”autisme og arbejdsfællesskaber”. Det kunne vi i Incita Aarhus, da vi for nylig havde fint besøg fra Sverige af @Jenny Sandströ, @Fredrik Lönnebrink og @Nicklas Milton fra Umeå Kommun, der arbejder i  beskæftigelsestilbuddet Arosfilm

Læs Mere »
LinkedIn

Incita er en erhvervsdrivende fond

Incita er en erhvervsdrivende fondIncita er en socialøkonomisk virksomhed Det betyder, at vi er formålsdrevne. Bestyrelsen er fondens formelle ejer. Vi skal tjene vores egne penge – og skabes der overskud – skal det geninvesteres i fondens formål. Socialøkonomi har svære vilkår i Danmark. Regeringen skriver godt nok i sit

Læs Mere »
LinkedIn

Fødselsdag med hjemmebagte boller – og hård træning.

Så er vi i gang 💪 🎂 Kilden i Incita er tilbage fra sommerferie og aktivitetsniveauet er allerede højt. Udover de faste arbejdsopgaver bød opstarten nemlig både på en fødselsdagsfejring (tillykke) og hård træning. Kilden i Incita er et aktivitets- og samværstilbud (SEL §104) for voksne med hjerneskade. Kildens frivillige

Læs Mere »
LinkedIn

Nyt skoleår 📚

Så er vi i gang.stu Incita Sydhavnen har idag budt velkommen til nye og gamle elever og det tegner allerede til at blive (endnu) et fremragende skoleår. Luften har hele dagen sitret af spænding og forventninger hos både elever og lærer. De skønne elever i Sydhavnen, spænder bredt, både hvad

Læs Mere »