Virker aktive beskæftigelsesindsatser for målgrupper langt fra arbejdsmarkedet?

Svaret er JA. Men det handler naturligvis om, hvordan “virker” defineres. Hvis “virker” defineres som “ordinært arbejde på fuldtid” – så er svaret: Indimellem, ikke så tit.

I Incita er evidens og dokumentation et strategisk indsatsområde. Det har det faktisk været siden 2015. Ambitionen er, at vi i Incita Center for Autisme arbejder med indsatser og redskaber, der virker. Vi ønsker at kunne dokumentere vores indsatser og arbejde struktureret med vidensindsamling for samtlige indsatser.

ÅRSOPGØRELSEN – PROGRESSIONSMÅLING for Incitas beskæftigelsesforløb er netop landet. Hvordan ser det så ud?
Det går op. Det går ned. Det går op igen… eller mere ned. Det vigtige hér er også, at vi véd om det går op eller ned, så vi kan reagere på det.

I fonden arbejder vi med målgrupper langt fra arbejdsmarkedet og det vil derfor blive unuanceret, hvis vi blot målte binært på job/ikke-job. Vi ville misse de små ryk tættere på arbejdsmarkedet – eller længere væk fra.

På beskæftigelsesområdet (aktiv beskæftigelse, §LAB) måles fx på job/virksomhedsplacering/progression/tilfredshed. Vi har netop fået årsopgørelsen for progression 2024 for beskæftigelsesindsatserne, der gennemføres i samarbejde med Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen Københavns Kommune, Sociale Forhold og Beskæftigelse, Aarhus Kommune og Ballerup Kommune. Spændende læsning (hold øje med fondens hjemmeside).

Incitas Progressionsmålingsværktøj er baseret på Københavnerundersøgelsen som Incita gennemførte i samarbejde med forskere fra @Københavns Professionshøjskole (KP) tilbage i 2028. KP-analysen blev udarbejdet ved at samkøre mere end 14.000 Incita-forløb fra perioden 2012-2016 med registrerdata (DREAM, Danmarks Statistik). Resultaterne herfra er efterfølgende brugt til at forbedre og kvalitetssikre fondens beskæftigelsesindsatser. Derudover udviklede vi, på baggrund af findings i undersøgelsen, fondens eget progressionsmålingsværktøj (PIPI) som i dag anvendes på alle beskæftigelsesrettede forløb i Incita.

Progressionsmålingerne bruges Internt: af konsulenten til at se om udviklingen går i den rigtige retning med konkrete borgere og generelt for at se om indsatser/redskaber virker godt/ikke godt for specifikke målgrupper. Progressionsmålingerne bruges eksternt i den løbende dialog med kommuner og andre samarbejdsparter som element i vidensgrundlag for at vurdere om samarbejdet er værdifuldt og har den ønskede impact.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Kan Kilden slå rekorden i år?

I 2025 slog Kilden den eksisterende rekord for honninghøst ved at høste hele 137,5 kg af det gyldne, flydende guld. I denne uge blev der høstet igen. 47 kg honning gav årets forårshøst – og så bliver der høstet igen i sensommeren. Vi får se om rekorden overlever 2026 eller

Læs Mere »
Ledige stillinger

STU PÅ CENTER FOR AUTISME SØGER EN UNDERVISER (LÆRER ELLER PÆDAGOG)  

Center for Autisme driver Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse med et højt fagligt niveau og en læringskultur med mange ildsjæle og dygtige, flerfaglige undervisere. Vi underviser de unge respektfuldt, kærligt og ambitiøst med fokus på, at de bliver selvstændige medborgere og får en realistisk tilknytning til uddannelse & job.     STU Center

Læs Mere »
LinkedIn

Uforløst potentiale..

Trods historisk lav ledighed i Danmark går der stadig mennesker rundt uden job – som gerne vil have et. Der ses stadig en overledighed hos visse målgrupper, fx mennesker med handicap, psykiske lidelser, neurodivergens og psykiatriske diagnoser. Arbejdsgiverne vil gerne ansætte mennesker med særlige behov. Det er vores erfaring –

Læs Mere »
LinkedIn

Arbejdsmarkedet ER blevet mere rummeligt, men…

Det går langsomt. Der er fortsat en overledighed for mennesker med handicap. Hvorfor er der ikke sket mere trods en historisk lav strukturel ledighed i Danmark? Det spurgte vi kandidaterne, arbejdsgiveren og forskeren om på Folkemødet 2026. Tusinde tak til vores skarpe panel, som med bund i personlige erfaringer og

Læs Mere »
LinkedIn

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar,…

De danske arbejdsgivere tager et stort socialt ansvar, MEN alt for mange kandidater sorteres stadig fra uden at få en chance” – det er en af konklusionerne i Incita Arbejdsgiveranalyse 2026, som er ude nu (link i kommentarspor). Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen:Incita Arbejdsgiveranalyse 2026 er netop kommet

Læs Mere »