Årets honninghøst på Kilden endte med hele 137,5 kg af det gyldne, flydende guld og dermed blev 2025 året, hvor Kilden slog sin nuværende rekord på 94kg på een honninghøst.
…Der blev også høstet til den helt store guldmedalje, og det var ”alle mand på dæk” med flere arbejdsstationer og efterfølgende rengøring.
Biavl er ikke blot sjov og ballade – og et hyggeligt input til Kildens logo. Det er en vigtig del af hverdagen hele året rundt. Der er mange arbejdsopgaver forbundet med at have bier. Udover viden om bierne, kræver det et solidt pædagogisk arbejde at inddrage og engagere de frivillige i arbejdet med bierne (i forhold til deres individuelle præferencer, funktionskapacitet m.m.). Kilden har haft biavl i mere end 20 år.
Når honningen er høstet, bliver den brugt til både bagværk og til salg i Kildens kiosk (som er en kiosk på hjul, en kioskvogn, som dagligt kører rundt til matriklens lejere og sælger ”sundt og usundt”, som de selv siger.
Kilden i Incita er et aktivitets- og samværstilbud (SEL §104) for voksne med hjerneskade. Kildens frivillige (brugerne) har alle en erhvervet hjerneskade og er på førtidspension. Kilden drives efter principperne i fountainhouse-modellen og hviler på værdierne: tryghed, fællesskab, arbejdsidentitet og udvikling.

☘️ BEVAR RSV-ORDNINGEN
#RSV-ordningen har eksisteret siden 2015. Ordningen skaber overblik. Ordningen skaber en fælles definitorisk ramme. Ordningen er et signal om, at socialøkonomi prioriteres. Nu vil regeringen afskaffe RSV-ordningen (Registrerede Socialøkonomiske Virksomheder). EN SOCIALØKONOMISK VIRKSOMHED er en privat virksomhed, der driver erhverv med det formål – gennem sit virke og indtjening –




