🏆 Kilden slår alle rekorder 🏆

Årets honninghøst på Kilden endte med hele 137,5 kg af det gyldne, flydende guld og dermed blev 2025 året, hvor Kilden slog sin nuværende rekord på 94kg på een honninghøst.

…Der blev også høstet til den helt store guldmedalje, og det var ”alle mand på dæk” med flere arbejdsstationer og efterfølgende rengøring.

Biavl er ikke blot sjov og ballade – og et hyggeligt input til Kildens logo. Det er en vigtig del af hverdagen hele året rundt. Der er mange arbejdsopgaver forbundet med at have bier. Udover viden om bierne, kræver det et solidt pædagogisk arbejde at inddrage og engagere de frivillige i arbejdet med bierne (i forhold til deres individuelle præferencer, funktionskapacitet m.m.). Kilden har haft biavl i mere end 20 år.

Når honningen er høstet, bliver den brugt til både bagværk og til salg i Kildens kiosk (som er en kiosk på hjul, en kioskvogn, som dagligt kører rundt til matriklens lejere og sælger ”sundt og usundt”, som de selv siger.

Kilden i Incita er et aktivitets- og samværstilbud (SEL §104) for voksne med hjerneskade. Kildens frivillige (brugerne) har alle en erhvervet hjerneskade og er på førtidspension. Kilden drives efter principperne i fountainhouse-modellen og hviler på værdierne: tryghed, fællesskab, arbejdsidentitet og udvikling.

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

⭐ Bliv en del af et fantastisk team i Incita København ⭐

Vil du være med til at få mennesker i job og uddannelse – og gøre en reel forskel hver dag? Fonden Incitas beskæftigelsesafdeling i København søger lige nu en virksomhedskonsulent, der brænder for at skabe udvikling sammen med mennesker, som har brug for støtte til at finde fodfæste på arbejdsmarkedet. Hos Fonden Incita er

Læs Mere »
LinkedIn

Fonden på Jobcamp 2025

Fyldt op med håb og forventninger til fremtidens beskæftigelsesindsats efter to dage med inspirerende oplæg og samvær med branchekolleger fra nær og fjern. Forandringens vinde blæser over området. Vi tror på, at fonden Incita Center for Autisme med specialisering og tværfaglighed centralt i vores dna også i fremtiden kan gøre

Læs Mere »
LinkedIn

Strategi for socialøkonomi i Danmark – ja tak 🌿

Den erhvervsdrivende fond Incita, der også omfatter Center for Autisme, er en selvejende og socialøkonomisk virksomhed – en formålsdrevet aktør.Vi befinder os mellem det offentlige og det private: formålsdrevne som det offentlige – og opererende på markedsvilkår som det private.Vi skal tjene penge, men pengene skal bruges på fondens formål

Læs Mere »
Nyheder

Temaaften: Selektiv mutisme med Eivind Harbeck Johansen 18/11

Mange mennesker med autisme oplever vanskeligheder med at udtrykke sig i sociale sammenhænge. For nogle viser det sig som selektiv mutisme – en tilstand, hvor man kan tale, men ikke gør det i bestemte situationer.Den 18. november 2025 inviterer vi til en temaaften med psykolog Eivind Harbeck Johansen, der vil

Læs Mere »
LinkedIn

Kunst og dannelse går hånd i hånd 🍁

I dag var nogle af de unge fra Incita Aarhus på besøg på ARoS Aarhus Kunstmuseum – inviteret af museet. De unge er alle tilknyttet et beskæftigelsesforløb, der gennemføres i samarbejde med Sociale Forhold og Beskæftigelse, Aarhus Kommune Hos Incita ser vi et museumsbesøg som et vigtigt element i de

Læs Mere »