👷‍♀️ ”At se dem vokse – både med opgaven. men også i deres selvopfattelse og måde at være i verden på”

👷‍♀️ ”For os har det været rigtig fint at ansætte en medarbejder på nedsat tid, da vi ikke har kunnet tilbyde en fuldtidsstilling i det pågældende job, så for os havde alternativet været ingen ansat og at vi så skulle løbe det stærkere selv”
– svarede 2 arbejdsgivere på spørgsmålet: ” Du har svaret ja til at have erfaring med medarbejdere med særlige behov. Hvad har været positivt ved at have en medarbejder med særlige behov ansat?
(i alt fik vi 214 fritekstbesvarelser på det spørgsmål).

Arbejdsgiverne ER parate til at tage et socialt ansvar. Det oplever vi i vores daglige arbejde og det viser Incita Arbejdsgiveranalyse år efter år. Arbejdsgiverne er både motiveret af at rekruttere arbejdskraft OG tage et socialt ansvar.

💬 Incita Arbejdsgiveranalyse 2025 er baseret på svar fra 578 arbejdsgivere i Region Hovedstaden og Region Midtjylland – og rummer hele 1892 åbne fritekstbesvarelser.
Incita Arbejdsgiveranalyse udkommer hvert år. I 2025 var det 10. gang.

Med Arbejdsgiveranalysen ønsker fonden Incita at bidrage med ny viden om danske arbejdsgiveres holdning og erfaring med at ansætte mennesker på særlige vilkår/ansætte mennesker med særlige behov.
Fordi viden fremmer forståelse.

👩‍🦽‍➡️ Der ses stadig en overledig blandt mennesker med handicap. Der ligger et uforløst potentiale i at få flere handicap og særlige behov integreret i fællesskabet på arbejdsmarkedet – for den enkelte, for arbejdsgiver, for samfundet. (rapport fra VIVE – Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, november 2024, viser at beskæftigelsesgraden for mennesker med handicap er 62% i 2023 mod 86% for mennesker uden handicap, link til undersøgelse i kommentarspor))

Fonden Incita har siden 1966 arbejdet for at flere mennesker får et aktivt og ligeværdigt liv som del af et fællesskab, fx på arbejdsmarkedet. Det gør vi bl.a. ved at udbrede viden om det rummelige arbejdsmarked. Vi fortæller også de gode historier for at nedbryde fordomme og tabuer om fx fleksjobbere og mennesker med et handicap.

👨‍🏭 👨‍💼 STOR tak til alle jer, arbejdsgivere, der har valgt at bruge tid på at besvare Incita Arbejdsgiveranalyse 2025. Jeres input gør os klogere.

Interesseret i at høre mere om Incita Arbejdsgiveranalyse 2025?
Så tag fat i adm. direktør Christina Grøntved

Interesseret i at indgå samarbejde om rekruttering på særlige vilkår?
Så tag fat i forretningsdirektør Brita Stallknecht eller Jette Topp & Amalie Lyhne Jonsen (København, voksne/unge), Louise Kjær Matzen (Aarhus, voksne/unge, unge med autisme), Susanne Rysbjerg & Anna Hagsted Olsen (Ballerup/Herlev, voksne/unge, autisme), Anja Clausen (København, unge),
Kathrine Egelund Christensen & Martin Bach Holst & Kristian Norup Hertz (Herlev, Nordsjælland, unge, autisme) Center for Autisme

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Mad-mad-mad 🍅 🥔 🍗 🌶️

I de seneste fire år har madlavning været det mest efterspurgte fag blandt vores stu-elever i fonden Incita og Center for Autisme. Denne udvikling afspejler blandt andet et dybere behov hos mange af vores unge, der har haft dårlige erfaringer med det traditionelle danske skolesystem. Her er køkkenet et trygt

Læs Mere »
LinkedIn

Fodboldtrøje-fredag 🙌 ⚽

I dag er det Fodboldtrøjefredag. Det er Børnecancerfonden, der sætter fokus på at kræft, ikke er for børn. I fonden Incita har vi på tværs af afdelinger, ansatte og borgere samlet ind til børn med kræft. Vi har sammen indtil videre doneret 1500 kr. og dermed opnået vores mål. Vi

Læs Mere »
LinkedIn

”Frisættelse, faglighed og forandring” – det lyder godt og rigtigt

.. og det var netop temaet for årets KL Beskæftigelsestræf 2026 hashtag#bt26 som blev afholdt i Odense i dag. Beskæftigelsesreformen var den røde tråd gennem dagen: Morten Mandøe (KL gav en status på arbejdsmarkedet og talte om muligheder og risici ved den nye beskæftigelsesreform. Signe Færch (Dansk Socialrådgiverforening) og Bettina

Læs Mere »
Nyheder

Temaaften: autisme og spiseforstyrelser 26/03

Hvad end der er tale om spiseproblemer eller spiseforstyrrelser, tyder meget på, at autistiske personer er overrepræsenteret, men hvorfor er det sådan? Vi glæder os til at invitere jer til vores temaaften med oplægsholder Louise Egelund Jensen som vil sætte fokus på emnet autisme og spiseforstyrrelser. Denne aften vil finde

Læs Mere »
LinkedIn

De unge vil gerne. Arbejdsgiverne vil gerne.

Derfor: Prioriter at støtte unge videre i job og uddannelse efter endt stu! Hvis flere mennesker med handicap skal have mulighed for et arbejde, må unge, der afslutter stu, ikke glemmes. Denne gruppe unge har brug for støtte – også i overgangen fra stu. Overgangen fra stu er en kritisk

Læs Mere »