Lønnet arbejde er et enestående redskab

Lønnet arbejde (selv få timer om ugen) er et enestående redskab til mere inklusion på arbejdsmarkedet! Enestående, fordi lønnet arbejde viser bedre jobskabende effekt end nogen anden indsats.

Småjob-matchet mellem arbejdsgiver og ledig sker bare ikke af sig selv. Det er hér den aktive beskæftigelsesindsats bliver vigtig. Incita opfordrer derfor regeringen til at genoverveje den varslede milliardbesparelse på den aktive beskæftigelsesindsats. Vi frygter, at de udsatte ledige bliver taberne – og i sidste ende at ledigheden vil stige.

I Incita & Center for Autisme har vi gode erfaringer med småjob og analyser fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering underbygger, at selv få timer med løn giver langsigtede positive effekter for udsatte ledige (link i kommentarspor). STAR-analyser viser også, at når udsatte ledige først er kommet i job, bider de sig fast på arbejdsmarkedet.

Og der ER et potentiale for at endnu flere får et småjob – virksomhederne vil gerne. Incita Arbejdsgiveranalyse 2024 viser, at 27% af arbejdsgiverne har haft en person ansat i småjob /lønnede timer, men hele 65% kunne godt forestille sig at ansætte et menneske i småjob/lønnede timer.

Om Incita Arbejdsgiveranalyse: For at bidrage til mere viden om det rummelige arbejdsmarked med udgangspunkt i virksomhedernes perspektiv (de små- og mellemstore virksomheder) gennemføres Arbejdsgiveranalysen en gang årligt. Analysen undersøger arbejdsgiveres holdninger til at ansætte mennesker på særlige vilkår, fx mennesker med forskellige handicap og de såkaldte udsatte ledige. Arbejdsgiveranalysen 2024 er den 9. i rækken. Analysen bygger på cirka 600 svar fra virksomheder med max 200 ansatte i Region Hovedstaden og Region Midtjylland. Små og mellemstore virksomheder er vigtige samarbejdspartnere for fonden Incita Center for Autisme i indsatsen for skabe fodfæste til flere med særlige behov på arbejdsmarkedet.

Find link til Incita Arbejdsgiveranalyse 2024 i kommentarsporet. For mere info om Arbejdsgiveranalyse, kontakt vores adm. direktør Christina Grøntved

Er du arbejdsgiver og er nysgerrig på at ansætte på særlige vilkår, så tage fat i områdechef Jette Topp (Københavnsområdet), områdechef Susanne Rysbjerg (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, voksen), forretningsdirektør Brita Stallknecht (Aarhus og omegn, autismeområdet, unge), skoleleder og områdechef Kathrine Egelund Christensen (Herlev, Københavnsområdet, autismeområdet, unge), skoleleder og områdechef Anja Clausen (Københavnsområdet, unge)
hashtag#beskæftigelse hashtag#inklusion hashtag#stu hashtag#autisme

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Mad-mad-mad 🍅 🥔 🍗 🌶️

I de seneste fire år har madlavning været det mest efterspurgte fag blandt vores stu-elever i fonden Incita og Center for Autisme. Denne udvikling afspejler blandt andet et dybere behov hos mange af vores unge, der har haft dårlige erfaringer med det traditionelle danske skolesystem. Her er køkkenet et trygt

Læs Mere »
LinkedIn

Fodboldtrøje-fredag 🙌 ⚽

I dag er det Fodboldtrøjefredag. Det er Børnecancerfonden, der sætter fokus på at kræft, ikke er for børn. I fonden Incita har vi på tværs af afdelinger, ansatte og borgere samlet ind til børn med kræft. Vi har sammen indtil videre doneret 1500 kr. og dermed opnået vores mål. Vi

Læs Mere »
LinkedIn

”Frisættelse, faglighed og forandring” – det lyder godt og rigtigt

.. og det var netop temaet for årets KL Beskæftigelsestræf 2026 hashtag#bt26 som blev afholdt i Odense i dag. Beskæftigelsesreformen var den røde tråd gennem dagen: Morten Mandøe (KL gav en status på arbejdsmarkedet og talte om muligheder og risici ved den nye beskæftigelsesreform. Signe Færch (Dansk Socialrådgiverforening) og Bettina

Læs Mere »
Nyheder

Temaaften: autisme og spiseforstyrelser 26/03

Hvad end der er tale om spiseproblemer eller spiseforstyrrelser, tyder meget på, at autistiske personer er overrepræsenteret, men hvorfor er det sådan? Vi glæder os til at invitere jer til vores temaaften med oplægsholder Louise Egelund Jensen som vil sætte fokus på emnet autisme og spiseforstyrrelser. Denne aften vil finde

Læs Mere »
LinkedIn

De unge vil gerne. Arbejdsgiverne vil gerne.

Derfor: Prioriter at støtte unge videre i job og uddannelse efter endt stu! Hvis flere mennesker med handicap skal have mulighed for et arbejde, må unge, der afslutter stu, ikke glemmes. Denne gruppe unge har brug for støtte – også i overgangen fra stu. Overgangen fra stu er en kritisk

Læs Mere »