Nyt skoleår 📚

Så er vi i gang.

stu Incita Sydhavnen har idag budt velkommen til nye og gamle elever og det tegner allerede til at blive (endnu) et fremragende skoleår. Luften har hele dagen sitret af spænding og forventninger hos både elever og lærer.

De skønne elever i Sydhavnen, spænder bredt, både hvad angår ressourcer, kompetencer og uudnyttet potentiale, hvilket afspejler sig i vores tilgang til de unge, vores metoder, undervisning og aktiviteter. Undervisningen tilpasses den enkelte unge og vores personale er fagligt velkvalificeret, så vi kan tilbyde en relevant tværfaglig indsats (medarbejderkorpset tæller fagligheder som lærer, fysioterapeut, psykolog, pædagog). Derudover arbejdes der med forandringsmodeller for fire udvalgte områder: Social trivsel og netværk, Fritid, Fremmøde & Selvtransport.

Tak til alle, der valgte vores stu. Tak også det til det dygtige personale i Sydhavnen med skoleleder Anja Clausen i spidsen. Vi er kommet flyvende fra start i det nye skoleår.

📸 Foto: stu Incita Sydhavnen, vi har fanget et par elever, klar til et nyt skoleår 25/26. (Tak til fotograf Lars Hestbæk)

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

Åbent hus på vores stu’er

Kender du et ungt menneske, der gerne vil høre lidt mere om stu(den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse), så kig forbi til Åbent Hus os os i Kbh. SV. stu Incita SydhavnEllebjergvej 522450 København SV 📅 Torsdag den 02.10.25, kl. 14.00-19.00, Åbent hus Områdechef Anja Clausen, det øvrige personale og nogle af

Læs Mere »
LinkedIn

Nyt forskningsprojekt er en realitet. Yes! 🙌

Temaet er: Autisme, køn og arbejdspladsinklusion Det er de dygtige forskere Mikkel Bo Madsen og Monrad, Merete fra Aalborg University, der har styrepinden og fonden Incita Center for Autisme er med som central part i projektet sammen med Autismeforeningen, en lang række arbejdspladser, samt Mariagerfjord Kommune, Silkeborg Kommune og Varde

Læs Mere »
LinkedIn

🤝 Generalforsamling i Selveje Danmark september 2025 🤝

Den 18. september, blev årets Generalforsamling i Selveje Danmark afholdt i Aarhus – med et vigtigt overordnet tema: Balancen mellem hensynet til formålet og hensynet til økonomien for en selvejende organisation. Vi glæder os over, at Christina Grøntved, adm. direktør i fonden Incita & Center for Autisme blev genvalgt til

Læs Mere »
LinkedIn

Faglighed er forudsætningen for kvalitet i indsatsen

Så enkelt er det. Siden etableringen i 1966 har fonden Incita arbejdet tværfagligt. Især tre fagligheder har været med hele vejen:hashtag#Fysioterapi hashtag#psykologi hashtag#socialrådgiverfaglighed. Siden er flere fagligheder kommet til, fx fagene lærer og pædagog.Faglighed er noget, vi prioriterer – fx prioriteres et tæt samarbejde med uddannelsesinstitutioner. Det kan være i

Læs Mere »