Sammen gør vi verden større 🙌 🌈

Stor tak til vores gode selveje-branchekollega WeShelter, som i dag lagde vejen forbi Incita Center for Autisme med LGBTQ+ kompetenceløft til alle vores gode medabejdere uanset arbejdsområde og funktion.

Som leverandør af velfærdsydelser er vi forpligtede til at kompetenceudvikle og være opdaterede. I dag var fokus LGBTQ+.
Når unge og voksne, der bryder med normer for køn og seksuel orientering, mødes af voksne med forståelse og uden fordomme, så understøtter det bedre trivsel og mental sundhed. Det skaber basis for en tillidsfuld relation og dermed en bedre proces.
Weshelter har udviklet et LGBTQ+ kompetenceløft, der har til formål at give deltagerne viden og konkrete redskaber til at skabe inkluderende og trygge fællesskaber og rammer for børn unge, der bryder med normer for køn og seksuel orientering.

1000 tak fordi vi måtte være med. Tak for en dag med højt aktivitetsniveau og gode diskussioner på kryds og tværs. Verden er blevet større og mere rummelig efter i dag

Følg mere med på vores LinkedIn

LinkedIn

🌻 VIKAR til KILDEN 🌻

Nærmere bestemt en vikar, som er praktisk/kreativt anlagt og har kørekort. Kilden i Incita er et velfungerende og solidt arbejdsfællesskab for mennesker med erhvervet hjerneskade. Har du lyst til at arbejde med mennesker, har vi brug for dig som vikar her hos os. Det drejer sig både om at indgå

Læs Mere »
LinkedIn

Uddannelse. Partnerskab. Sammenhold.

Det er nu tredje gang vores eleverne fra Incitaskolerne i Sydhavnen og Center for Autisme får mulighed for at gennemføre Gaffeltruck certifikatkursus hos TEC – Technical Education Copenhagen Hvidovre. Gaffeltruckkurset er et af flere certifikatkurser som Incita & Center for Autisme tilbyder til elever på vores stu, fordi vi ser

Læs Mere »