Den 18. september, blev årets Generalforsamling i Selveje Danmark afholdt i Aarhus – med et vigtigt overordnet tema: Balancen mellem hensynet til formålet og hensynet til økonomien for en selvejende organisation.
Vi glæder os over, at Christina Grøntved, adm. direktør i fonden Incita & Center for Autisme blev genvalgt til bestyrelsen i Selveje Danmark – en tillidserklæring, der betyder meget. Som aktør på markedet er det vigtigt for os at bidrage og tage ansvar for udvikling af den samlede branche.
Fonden Incita & Center for Autisme bidrager aktivt til det danske velværdssamfund ved at støtte og udvikle mennesker med særlige behov med det mål, at de opnår et aktivt, ligeværdigt liv som del af et fællesskab – fx på arbejdsmarkedet.
Det er vigtigt for os at være en del af et stærkt branchefællesskab som Selveje Danmark – hvor viden, erfaring og værdier deles på tværs af organisationer og områder til gavn for den samlede branche – og ikke mindst de mennesker, vi er sat i verden for at hjælpe.
Tak til Selveje Danmark for et rigtig godt årsmøde 2025.
📷 På billedet ses bestyrelsen i Selveje Danmark med formand Paul Erik Weidemann næstformand Michael Hansen samt Kurt Faber-Carlsen Kenneth Flex Søren Skjødt Ida Balling Benjamin Ejlertsen Peder Meisner Christina Grøntved
Selveje Danmark er en brancheforening under Dansk Erhverv
Jon Thorlacius Krog Eva Lunding Olsen Louise Dybdal Signe Helena Søgaard Laura Pari Michella Finne

Receptionist og administrativ medarbejder til Fonden Incita
Som vores nye receptionist bliver du det første møde for vores gæster og borgere. Du træder ind i en alsidig hverdag, hvor du arbejder tæt sammen med vores nuværende receptionist om at skabe en behagelig og positiv modtagelse for alle – uanset hvor travlt vi har ved telefonerne og skærmen.




